Cookies paziņojuma teksts rakstāms LV nodē. Sīkdatņu politika
 

Ziedot
Par mums

Projekta “Jauniešu drošumspējas veicināšana ārpusģimenes aprūpē” pieredzes apmaiņas vizītes Norvēģijā rezultāti

Projekta “Jauniešu drošumspējas veicināšana ārpusģimenes aprūpē” pieredzes apmaiņas vizītes Norvēģijā rezultāti

Biedrība „Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija” (turpmāk tekstā - asociācija) 2013. gadā uzsāka projektu “Jauniešu drošumspējas veicināšana ārpusģimenes aprūpē” 2012.EEZ/DAP/MAC/201. Projekts tiek īstenots ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas ar EEZ finanšu instrumenta finansiālu atbalstu. 
Projekta ietvaros 2014. gada maijā projektā iesaistītie eksperti un jaunieši pēc ārpusģimenes aprūpes devās vizītē pie projekta sadarbības partnera Bergenā. Komandējuma programma nodrošināja plašu  iespēju iepazīties ar terapijas metodēm, kas tiek izmantotas darbā ar jauniešiem, kā arī organizācijām, kas nodrošina atbalstu jauniešiem kas atrodas ārpusģimenes aprūpē un pēc tās. 

Bergenes SOS Bērnu ciematā eksperti iepazinās ar mūzikas terapijas iespējām darbā ar jauniešiem, 
Mūzikas terapija tiek izmantota 3 līmeņos: individuāli, grupā, kā arī darbā ar sabiedrību. Caur mūzikas terapiju jauniešiem ir iespēja izpaust savas emocijas, pārdomas un pieredzi mūzikā, izmantot  mūziku individuāli, emocionālā stāvokļa stabilizēšanai, gan sadarboties grupā, veidojot skaņdarbus, gan caur mūziku izteikt savu viedokli sabiedrībai. Jaunieši kopā ar mūziķiem veido savus skaņdarbus, kuros ir izteikta viņu pieredze ārpusģimenes aprūpē. Tas ir veids, kā paust savu viedokli pieaugušajiem, kas ir atbildīgi par jauniešu aprūpi un sabiedrībai kopumā. 
Pēc projekta jauniešu atziņas: mūzikas terapija ir labs veids kā paust savas emocijas, jo runājot ne vienmēr ir viegli uzticēties otram. 

Komandējuma laikā eksperti iepazinās arī ar izglītības sistēmas funkcijām, tā Norvēgijas skolās plaši tiek izmantota sadarbība ar audžuvecākiem, darbs nodrošināts arī mazās grupās un individuāli. Tiek izmantots skolotāja palīga darbs, iknedēļas sarunās starp bērnu un mācību pārzini. Tiek izmantotas dažādas metodes, interesantākais no tām – agresijas aizvietošanas treniņš, strādājot pie sociālajām kompetencēm, ar dusmu vadību, morālo argumentēšanu un domāšanu. Darbs notiek ar bērniem un jauniešiem vidēji 8-10 nedēļas.

Vienlaikus eksperti iepazinās ar pēcaprūpes nodrošināšanas galvenajiem aspektiem SOS Bērnu ciematā, kur tikšanās ar audžuvecākiem un jaunieti notiek reizi mēnesī, uzsvars tiek likts uz jaunieša emocionālo stāvokli, jaunietis laicīgi tiek sagatavots daļēji patstāvīgai dzīvei ar atbalstu no SOS ciemata puses. Kontakts ar bioloģisko ģimeni tiek nodrošināts gadījumos, kuros Bērnu labklājības dienests uzskata to par nepieciešamu.

Eksperti guva izpratni arī par to, kā notiek audžuvecāku atlase un uzraudzība Norvēģijā, kā arī vairāk informācijas par PRIDE atlases, apmācību un uzraudzības sistēmu, kuru plānots ieviest darbā Latvijā. 

Komandējuma laikā eksperti iepazinās arī ar vairākām terapijas metodēm darbā ar bērniem, jauniešiem un aprūpētājiem - “Drošā pamata zvaigzne”, kas balstās uz droša pamata, pozitīva pašvērtējuma jaunietim  veidošanu un analīzi par apstākļiem aprūpē, kas tam traucē. 
Multisistēmiskā terapija - terapijas sitēma, kas iekļauj tiešu atbalstu vecākiem/ audžuvecākiem un visu iesaistīto personu iesaisti. Šāda pieeja  nodrošina visaptverošu atbalstu un jaunieša uzvedības maiņu. Terapijas metode domāta jauniešiem ar  uzvedības problēmām. Tika iegūta informācija par šo metodi un eksperti pētīs iespējas ieviest to Latvijā.

Iegūtā pieredze tiks izmantota, lai izstrādātu nevalstisko organizāciju, kas darbojas ārpusģimenes aprūpes jomā, pārvaldības un līdzdalības modeli, kas veicinās jauniešu pēc ārpusģimenes aprūpes cilvēkdrošības principu ievērošanu un efektīvāku NVO darba metožu pielietošanu.
Projekts tiek īstenots ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas ar EEZ finanšu instrumenta finansiālu atbalstu.